Blog

Bizde Bu Mankenlerden İstiyoruz

Åhléns, İsveç’in en ünlü katlı mağazalar zincirlerinden biri.

Neredeyse her şehirde bir şubesine rastlarsınız. Sırf başkent Stockholm’de 20’ye yakın mağazası var. Moda, kozmetik, ev eşyası ve kültür ürünleri satar.

Åhléns’in şöhreti birkaç gün önce ülke sınırlarını aştı, taa Amerika’larda konuşulmaya başlandı. Nedeni, iç çamaşırı reyonunda kullandığı ‘gerçeğe yakın’ iki vitrin mankeni.

Malum, mağaza vitrinlerinde gördüğümüz mankenler, üzerlerinde gerçek insanlar için üretilmiş giysiler olsa bile gerçek insan ölçülerinde olmazlar. Normalden daha uzun ve daha incedirler. Yani vitrinde duran bir mankeni sokakta yürürken görseniz, Avatar’lar istilaya geldi sanabilirsiniz.

Åhléns’in üzerlerinde bir çift çorap ve iç çamaşırı ile sergilediği iki manken ise normal boyda ve kiloda. Kış boyunca hepimiz gibi biraz yağ tutmuş, hafif göbeklenmişler gibi. Marka Stockholm’deki mağazasına bu mankenleri koydu ve kısa sürede özellikle sosyal medyada olay oldu. Müşterilerden bazıları cep telefonuyla fotoğraflarını çekip Facebook’a koldu. O kadar popüler oldu ki, yine Facebook’taki Women’s Rights News (Kadın Hakları Haberleri) sayfası fotoğrafların farkına vardı ve altına “İsveç’te vitrin mankenleri. Gerçek kadınlara benziyorlar. ABD hemen bunlardan ithal etmeli” yazıp kendi takipçileriyle paylaştı. Mesajı bir kaç gün içinde fotoğrafları 50 bin kişi ‘beğen’di, 16 bin kişi paylaştı.

Kadınlar tarafından bu kadar beğenilmesinde şaşılacak bir durum yok aslında. Moda, reklam, perakende, kozmetik gibi sektörlerin baskısı tepemizde Demokles’in kılıcı gibi sallanıyor. Gerçek olamayacak beklentileri karşılama ihtiyacı veya karşılayamama çaresizliği altında artık patlama noktasındayız.

O yüzden diyorum ki, biz de bu mankenlerden istiyoruz.

* Åhléns’in mankenleri gerçek kadınlara benziyor mankenler* Bu da her vitrinde görmeye alıştığımız anoreksik mankenlerden biri

bu haber hürriyet.com.tr den alınmıştır